Medals And Prize Winners

Share          

Year 2000 - 2009

2009/2010

  • Lee Kuan Yew Gold Medal and Infocomm Development Authority of Singapore Gold Medal: HAN Jiong Siew Dobson
  • Lee Kuan Yew Gold Medal and Defence Science & Technology Agency Gold Medal: LIEW Chong Boon
  • Accenture Book Prize: GUO Yang
  • Hewlett-Packard Gold Medal: XU Yi
  • Institution of Engineers Singapore Gold Medal: LENG Quan
  • Information Technology Management Association Gold Medal cum Book Prize: TEO Wen Qiang
  • Tata Consultancy Services Gold Medal: WONG Peter

 

2008/2009

  • Lee Kuan Yew Gold Medal and the Hewlett-Packard Gold Medal: EDWIN Boaz Soenaryo
  • Information Technology Management Association Gold Medal cum Book Prize: MA Nan
  • Defence Science & Technology Agency Gold Medal: WU Lingwei
  • Lee Kuan Yew Gold Medal and the Infocomm Development Authority of Singapore Gold Medal: SHEN Nan
  • University Scholars Award: CHANDRA Limantara
  • Tata Consultancy Services Gold Medal: WATT Pei Yi

 

2007/2008

  • Lee Kuan Yew Gold Medal and the Infocomm Development Authority of Singapore Gold Medal: CHUA Zin Yan
  • University Scholars Award and the Institution of Engineers Singapore Gold Medal: CAO Min
  • University Scholars Award: JIA Shaopeng
  • NTU Alumni Gold Medal: CAO Yi
  • Defence Science & Technology Agency Gold Medal: IRENE Christianti
  • Information Technology Management Association Gold Medal cum Book Prize: NGUYEN Hoang Vu
  • Lee Kuan Yew Gold Medal and the Hewlett-Packard Gold Medal: HANS Guruh Dwi Eko Aribowo
  • Tata Consultancy Services Gold Medal: TOH Wei Qiao

 

2006/2007

  • Lee Kuan Yew Gold Medal, the Infocomm Development Authority of Singapore Gold Medal, the Media Development Authority Book Prize and the Accenture Book Prize: FITRIANI
  • University Scholars Award and the Institution of Engineers Singapore Gold Medal: DING Ling
  • University Scholars Award: TRAN Bao Duy
  • Information Technology Management Association Gold Medal Cum Book Prize: HO Eng Kian
  • Defence Science & Technology Agency Gold Medal: TEO Chin Yee
  • Hewlett-Packard Gold Medal: HUANG Tingfang
  • NTU Alumni Gold Medal: PENG Hai Liang
  • Tata Consultancy Services Gold Medal: SUEN Shihui

 

2005/2006

  • Accenture Book Prize: FITRIANI
  • Tata Consultancy Services Gold Medal: YEO Kar Siong
  • Institution of Engineers Singapore Gold Medal General Proficiency: LU Feng
  • Infocomm Development Authority of Singapore Gold Medal General Proficiency: MARIA Marissa
  • Hewlett-Packard Gold Medal: LU Feng
  • Information Technology Management Association Gold Medal Cum Book Prize: PRIMA Chairunnanda
  • Lee Kuan Yew Gold Medal General Proficiency: LU Feng
  • Defence Science and Technology Agency Gold Medal: MARIA Marissa
  • Media Development Authority Book Prize General Proficiency: LU Feng

  • Note: TCS Gold medal winner scored highest marks in SC207 during his second year.

    2004/2005

    • Lee Kuan Yew Gold Medal, Infocomm Development Authority of Singapore Gold Medal, Hewlett Packard Gold Medal and Media Development Authority Book Prize: RULLY Adrian Santosa
    • Tata Consultancy Services Gold Medal: CHEW Leng Siang
    • Information Technology Management Association Gold Medal cum Book Prize: HIKARU Fujishima
    • Defence Science and Technology Agency Gold Medal: WU Dan
    • Institution of Engineers Singapore Gold Medal and NTU Alumni Gold Medal: YURIA Tantono
    • Accenture Book Prize: GUAN Wei

     

    2003/2004

    • Lee Kuan Yew Gold Medal and the Institution of Engineers Singapore Gold Medal: NI Ze Feng
    • Defence Science and Technology Agency Gold Medal: CHEU Eng Yeow
    • OCBC Prize: Ferry Irawan TANTONO
    • Infocomm Development Authority of Singapore Gold Medal and the NTU Alumni Gold Medal: FOONG Kar Leong
    • Information Technology Management Association Gold Medal cum Book Prize: Richard Jayadi OENTARYO
    • Hewlett Packard Gold Medal: Yanwar ASRIGO
    • Accenture Book Prize: WU Guowei
    • Industrial Attachment Book Prizes: LONG Say Huan (1st), Hikaru FUJISHIMA (2nd), Jin DONG (2nd), Snowy LEO (3rd), LIM Kwee Kim (3rd), Satish Chandra GANDIKOTA (3rd)

     

    2002/2003
    • Lee Kuan Yew Gold Medal and Institution of Engineers Singapore Gold Medal: LUAN Lan
    • Hewlett Packard Gold Medal: NELLY Kasim
    • Defence Science and Technology Agency Gold Medal: SENTOSA Gani
    • Accenture Book Prize: YAP Ghim Eng
    • Infocomm Development Authority of Singapore Gold Medal: SONG Yang
    • Information Technology Management Association Gold Medal cum Book Prize (CE4): CHAI Meng Fatt Albert
    • OCBC Prize: Hady Wirawan LAUW
    • Sony Prizes: LUAN Lan (1st), SUEN Eng Kai (2nd), CHARLY (3rd)
    • Industrial Attachment Book Prizes: Soebrata KERTARAHARJA (1st), TEO Wei Min, Adrian (Merit), KOH Kok Heng, Jimmy (Merit), TANG Li Koon (Commendation), ANG Han Guan (Commendation)
    • Encentuate Innovation Prize: YAP Yi Hock (1st), Advait KARANDE (Joint Runner-up), Sriram SAROOP (Joint Runner-up)

     

    2001/2002

    • Lee Kuan Yew Gold Medal and Institution of Engineers Singapore Gold Medal: YUSDI Santoso (Hons)
    • Compaq Computer Gold Medal: WIDYA Widjojo (Hons)
    • Defence Science and Technology Agency Gold Medal: LI Feifei (Hons)
    • Accenture Book Prize: FERDINAND Stefanu
    • OCBC Prize: HUANG Haijie
    • Sony Prizes: TAN Ai Ping (1st), TAN Gilbert (2nd), GAO Shiyu (3rd)

     

    2000/2001

    • National Science and Technology Board Gold Medal: LEE Chu Keong (Master of Science, Information Studies)
    • Lee Kuan Yew Gold Medal and Institution of Engineers Singapore Gold Medal: PRANAY Kumar (Hons)
    • Compaq Computer Gold Medal: WONG Kai Juan (Hons)
    • National Science and Technology Board Gold Medal: ROHIT Gupta
    • Infocomm Development Authority of Singapore Gold Medal: TAN Choon Leong
    • Information Technology Management Association Gold Medal Cum Book Prize: SIAU Tan Long
    • Accenture Book Prize: VIVEK Vedagiri (Hons)
    • NTU Alumni Prize and OCBC Prize: YUSDI Santoso
    • Sony Prizes: ROHIT Gupta (1st), ZHANG Jianfeng (2nd), NAUTIYAL Stuti (3rd)